cz en

Menu

Otázky a odpovědi

Nejčastější žádosti a podněty

Cestování nízkopodlažními vozy s kočárkem

K problematice cestování nízkopodlažními autobusy sdělujeme: Pro lepší nástup a výstup osob se sníženou pohyblivostí z autobusu a pro snadnější nakládání a vykládání kočárků, jsou všechny nízkopodlažní autobusy DPMO, a. s. vybaveny systémem, který umožňuje autobus naklopit (snížit) až o 9 cm na pravou stranu k zastávce, tzv. kneeling (zařízení ke spouštění autobusů).
K naklopení autobusu musí dát povel řidič, cestující musí dát řidiči požadavek na naklopení pomocí signalizace k řidiči – pomocí příslušných tlačítek, ústně nebo zdvižením ruky.
K naklopení dojde až tehdy, je-li výška vzduchového pérování vozidla v základní úrovni (nastavená hodnota v elektronickém systému) a kdy jsou otevřeny dveře autobusu. Změna výšky je automaticky ukončena elektronickým systémem po dosažení naprogramovaných hodnot pro dolní mezní polohu. Tato činnost od zadání povelu pro naklopení vozidla až do úplného naklopení trvá cca 10 s.
Žádáme cestující, kteří chtějí tento systém použít, aby pro splnění požadavku pro náklon vozidla z výše uvedených důvodů chvíli posečkali, než dojde k naklopení vozidla.
Vzhledem k tomu, že ne všechny autobusové zastávky jsou v perfektním stavebně technickém stavu, tak je možné v případech kdy autobus najede do zastávky, která má opačný (levý) sklon nebo jsou na levé straně komunikace zastávky vyjeté koleje, popř. díry ve vozovce, že i po naklopení vozidla se nemusí cestujícím opticky náklon projevit i když byl řidičem proveden. Tyto problémy si uvědomujeme a s vlastníky komunikací i zastávek je řešíme.
V dalších případech může být plynulý nájezd k zastávkové hraně, resp. výjezd ze zastávky znemožněn nevhodným vodorovným značením, umožňujícím autům parkovat těsně u označníku zastávky nebo při vjezdu do zastávky.
V nízkopodlažních autobusech Solaris je používán samoobslužný systém otevírání dveří, při kterých cestující dává požadavek stisknutím tlačítka na vnější straně karoserie nebo uvnitř autobusu na svislých madlech u dveří autobusu. Tento systém není funkční v autobusech Karosa, a proto prosíme cestující, aby u těchto typů vozidel nepoužívali tlačítka STOP, umístěná ve vozech zn. Karosa na svislých madlech u dveří, k dávání signalizaci řidiči pro otevření dveří. Tato tlačítka slouží pouze k signalizaci před výstupem kočárku (2x krátce), při dávání signalizace před výstupem na zastávce na znamení (1x dlouze) nebo při dávání signalizace při mimořádné situaci (několikrát krátce opakovaně).

Otázky a odpovědi

Pokud jste nenalezli odpověď, můžete využít níže uvedeného formuláře.

* Na dotazy a podněty s neúplnými údaji nereagujeme

Dopravní podnik města Olomouce, a.s. Dopravní podnik města Olomouce, a.s.

Sídlo společnosti:
Koželužská 563/1, Olomouc
+420 585 533 111

Prodejny:

Legionářská 1, Olomouc
+420 585 533 250

po-pá 6:00 - 18:00, so 7:00 - 12:00

Hlavní nádraží, Olomouc
+420 584 148 414

po-pá 5:00 - 19:00, ne 14:00 - 19:00

Ostravská ul., Olomouc
+ 420 585 313 848, 917
po-pá 6:00 - 18:00, so,ne 6:00-14:00
(smluvní prodejce)

Najdete nás také na:

YouTube Instagram Google Plus

Copyright © 2016 Dopravní podnik města Olomouce, a.s.

Realizace © 2016 WINTERNET s.r.o.