Tramvajová trať na Nové Sady: trolejové vedení už stojí, jinde zpevňují zemi pod budoucí koleje

Stavba tramvajové trati na Nové Sady pokračuje v rychlém tempu dál. Za poslední dva týdny stavební firma dokončila část prací na začátku prodloužení trati u zastávky Trnkova a také naplno rozjela stavební aktivity v ulici Schweitzerova. Ve velkém teď probíhají zejména práce v zemi, jako kabelovody, kanalizační sběrače a podobně, současně jsou ale vidět už i nadzemní prvky, jako třeba sloupy pro trolejové vedení. Současně probíhá i archeologický výzkum.

„V uplynulém období se podařilo dokončit úsek kabelovodu pod parkovištěm u tramvajové zastávky Trnkova,“ uvedl stavbyvedoucí David Filák. Dále byla dokončena výstavba chrániček pro budoucí světelnou signalizaci křižovatky ulic Rooseveltova, Trnkova a Jeronýmova a hotova je i montáž sloupů trolejového vedení. „V Rooseveltově ulici proběhlo také zlepšení únosnosti zemní pláně hydraulickými pojivy pro umožnění vybudování kolejového svršku v požadované kvalitě,“ pokračoval šéf stavby ve výčtu dokončených prací.

V Zikově ulici se stavba v minulých dvou týdnech posunula s kanalizačním sběračem téměř ke křižovatce s ulicí Werichova a pokračuje také výstavba kabelovodu a kanalizačního řadu D1 pro odvodnění komunikace v prostoru před prodejnou Albert. „Podařilo se nám také dokončit přeložku horkovodu DN 80 pro Penny Market přes ulici Zikova. Ve Schweitzerově ulici jsme začali výstavbu patkami trolejového vedení, skrývkou orniční vrstvy a výkopy pro šachty kabelovodu,“ dodal stavbyvedoucí David Filák. Naplno už v posledním týdnu běží i stavební práce ve Schweitzerově ulici, která byla dosud trochu stranou dění. 

"Stavební firma pokračuje přesně podle dohodnutého harmonogramu, což samozřejmě vnímáme pozitivně. Obyvatelé Nových Sadů si zaslouží, aby tahle důležitá stavba byla dokončena včas a co nejdříve skončila omezení, která jim stavba působí," dodal investiční náměstek primátora Martin Major.

Kromě stavebních prací se v lokalitě souběžně pohybují i archeologové z Národního památkového ústavu v Olomouci. Tým pod vedením zkušeného archeologa Richarda Zatloukala tady hledá další stopy po intenzivním osídlení z velkomoravského 9. století. Doklady o významném hradišti z tohoto období našich dějin zde našel před skoro 40 lety archeolog Josef Bláha. Teď už archeologové získali první nové, zatím nevyhodnocené nálezy. 

Zdroj: https://www.olomouc.eu/aktualni-informace/aktuality/26518

Sdílet

Dopravní podnik města Olomouce, a.s. Dopravní podnik města Olomouce, a.s.

Sídlo společnosti:
Koželužská 563/1, Olomouc
+420 585 533 111

Společnost Dopravní podnik města Olomouce, a.s., IČO 47676639, sídlo Koželužská 563/1, 779 00 Olomouc, je členem koncernu statutárního města Olomouc, kde statutární město Olomouc, IČO 002 99 308, se sídlem Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc, vystupuje jako řídící osoba.

Najdete nás také na:

YouTube Instagram Twitter

Copyright © 2024 Dopravní podnik města Olomouce, a.s.

Realizace © WINTERNET s.r.o.