Pět nocí ležel na zemi v metru. Nakonec zachytil fotografii, která vyhrála světovou cenu

Fotograf Sam Rowley vyhrál cenu za nejlepší fotku roku v rámci soutěže Wildlife Photographer of the Year 2019. K vítězství mu pomohl jeho poutavý portrét dvou myší, které bojují o jídlo v londýnské stanici metra. Do soutěže, kterou pořádá londýnské Natural History Museum, bylo přihlášeno celkem 48 000 fotografií. Do užšího výběru se pak dostalo jen 25.

Vítězný snímek fotografa Sama Rowleyho, který zachytil dvě bojující myši v metru | Zdroj: Tisková zpráva Natural History Museum

 

Podle Sama Rowleyho, autora vítězného snímku, je jeho fotografie populární právě díky své emotivnosti. „Všichni znají myši jako malá zvířata, ale znají je tak, jak jsem je na fotografii zachytil? Doufám, že jsem tím přinesl nové světlo do oblasti fotografie,“ řekl pro cnet.com.

Záběr sice vypadá jako momentka, ale fotograf strávil pět nocí tím, že ležel na zemi ve stanici metra a snažil se zachytit záběry těchto malých obyvatel, až si dojdou pro svou kořist. Samotný souboj pak trval jen několik vteřin.

I přesto, že Rowley nesdělil, na jaké stanici byl snímek pořízen, protože je to podle jeho slov „tajemství fotografa“, prozradil, že se během těchto pěti dní snažil přemýšlet o životě myší, které v metru žijí. 

Myši znají jen tmu

„Tyto myši znají jen neustálý řev vlaků a věčnou tmu. Většina z nich nikdy neviděla denní světlo nebo necítila trávu pod nohama,“ řekl muzeu. 

Sam Rowley aktuálně prodává výtisky svého výherního obrazu. Zároveň tvrdí, že plánuje zůstat blízko zvířecí říše. „V příštím roce se chci věnovat i dalším projektům a zachycovat městkou divočinu v Británii i na celém světě.“

Fotka dvou myší, které bojují o potravu, získala celkem 28 tisíc hlasů a stala se vítězem kategorie LUMIX Peoples Choice. Hlavní cenu soutěže vyhrál záběr lišky, která překvapila nepozorného sviště.

Hlavní cenu v soutěži Wildlife Photographer of the Year 2019 vyhrál záběr lišky, která překvapila nepozorného sviště | Zdroj: Natural History Museum

 

Zdroj: Tereza Fivebrováhttps://www.irozhlas.cz/kultura/vytvarne-umeni/fotografie-cena-soutez-snimek-mysi-jidlo-stanice-metro_2002131326_tef?fbclid=IwAR2HaZ7EiHBgmDUrVQGBlSgVyz3A7sFsKCQ6Ns228QMaFP16ViVxCfZs3RI

Sdílet

Dopravní podnik města Olomouce, a.s. Dopravní podnik města Olomouce, a.s.

Sídlo společnosti:
Koželužská 563/1, Olomouc
+420 585 533 111

Společnost Dopravní podnik města Olomouce, a.s., IČO 47676639, sídlo Koželužská 563/1, 779 00 Olomouc, je členem koncernu statutárního města Olomouc, kde statutární město Olomouc, IČO 002 99 308, se sídlem Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc, vystupuje jako řídící osoba.

Najdete nás také na:

YouTube Instagram Twitter

Copyright © 2024 Dopravní podnik města Olomouce, a.s.

Realizace © WINTERNET s.r.o.