Hasiči při taktickém cvičení zachraňovali šestadvacet zraněných ze dvou autobusů

Hromadná nehoda dvou autobusů, tří osobních automobilů a dodávky, velký počet zraněných a zásadní dopravní komplikace na vytížené páteřní komunikaci. Situace, s níž se hasiči na frekventovaných dálnicích mohou v praxi setkat. 


Aby naše jednotky byly připravené na všechny možné alternativy a nástrahy, připravujeme taktická cvičení s touto tématikou. Jedno takové se konalo ve čtvrtek 18. května 2023 na olomouckém letišti. Hromadnou nehodu přibližovaly realitě šestadvacet figurantů, záchranné a likvidační práce ztěžoval požár jednoho z havarovaných autobusů i únik nebezpečných látek z dodávkového automobilu.  

IMG_2729.JPEGIMG_2785.JPEG

Profesionální i dobrovolní hasiči měli při cvičení zajistit místo nehody a zlikvidovat požár. Zajistili rovněž evakuaci pasažérů, vyprostili z vozidel zaklíněné zraněné osoby a zahájili třídění účastníků nehody pomocí metody START. Zabezpečit měli také transport zraněných na stanoviště záchranné služby.

Řešit museli únik nebezpečné látky, kterou převážela havarovaná dodávka. Stěžejní byla její identifikace a následná likvidace. Vše ve speciálních protichemických oblecích a dýchacích přístrojích. Náš posttraumatický tým se postaral o psychosociálnípomoc účastníkům nehody. Promonitoring místa události byl využit dron HZS Olomouckého kraje a mobilní kamerový systém, který sloužil k informační podpoře velitele zásahu.

IMG_2651.JPEGIMG_2688.JPEG

Cílem cvičení bylo prověřit postupy při řešení hromadné nehody na frekventované komunikaci a řízení mimořádné události s vysokým počtem zraněných osob. Důležité bylo také procvičit komunikaci mezi operačními středisky a ověřit taktické i operační postupy a jejich koordinaci mezi jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému.

SEZNAM ZÚČASTNĚNÝCH SLOŽEK
a)HZS Olomouckého kraje
b)Jednotky sborů dobrovolných hasičůobcízařazené do plošného pokrytí
c)Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje
d)PolicieČR
e)Fakultní nemocnice Olomouc

 

Zdroj: HSZ Olomouckého kraje

Sdílet

Dopravní podnik města Olomouce, a.s. Dopravní podnik města Olomouce, a.s.

Sídlo společnosti:
Koželužská 563/1, Olomouc
+420 585 533 111

Společnost Dopravní podnik města Olomouce, a.s., IČO 47676639, sídlo Koželužská 563/1, 779 00 Olomouc, je členem koncernu statutárního města Olomouc, kde statutární město Olomouc, IČO 002 99 308, se sídlem Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc, vystupuje jako řídící osoba.

Najdete nás také na:

YouTube Instagram Twitter

Copyright © 2024 Dopravní podnik města Olomouce, a.s.

Realizace © WINTERNET s.r.o.