SDP ČR žádá ministerstvo dopravy o zastavení růstu cen pohonných hmot

Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) se obrátilo na ministra dopravy pana Martina Kupku a žádá ho o zvážení dalších kroků k zastavení růstu cen pohonných hmot. Snahou SDP ČR je zajistit vyrovnané hospodaření dopravních podniků, aniž by došlo k omezení provozu nebo navyšování cen jízdného.

 

„Dosavadní opatření vlády na dopravní podniky pozitivní vliv prozatím nemělo. Avizované zrušení přimíchávání biosložky do paliva se na ceně ani projevit nemohlo, protože k úpravě legislativy dosud nedošlo, a od silniční daně jsou dopravní podniky osvobozeny, takže tato úleva na nás také nebude mít vliv,“ uvedl předseda SDP ČR Tomáš Pelikán

Vlivem vysokých cen paliva dává část obyvatelstva přednost MHD před osobním autem.
I proto je důležité, aby městská hromadná doprava byla i nadále konkurenceschopná, tím spíše v době, kdy dopravní podniky očekávají zvýšenou poptávku po přepravě.

Po dvou letech různých omezení způsobených pandemií se dopravní podniky snaží vrátit do standardního režimu a nabídnout cestujícím plný rozsah služeb, na který byli zvyklí. Vlivem pandemie v MHD ubylo více než 34 % cestujících a celková ztráta dopravních podniků přesáhla 1,8 miliardy Kč. Aktuální situace na trhu s pohonnými hmotami dopravcům ale návrat k normálu zásadně komplikuje, a to také proto, že na konci loňského roku došlo k prudkému nárůstu cen trakční energie, tedy druhé komodity, bez níž většina dopravních podniků není schopna své služby poskytovat.

„Z výše zmíněných důvodů podporuje SDP ČR návrhy sdružení ČESMAD ohledně „zastropování“ cen nafty a stlačeného zemního plynu (respektive CNG) a zejména pak snížení nebo zrušení spotřební daně pro dopravce, tak jak je to v sousedních zemích,“ vysvětlil Tomáš Pelikán.

Sdílet

Dopravní podnik města Olomouce, a.s. Dopravní podnik města Olomouce, a.s.

Sídlo společnosti:
Koželužská 563/1, Olomouc
+420 585 533 111

Společnost Dopravní podnik města Olomouce, a.s., IČO 47676639, sídlo Koželužská 563/1, 779 00 Olomouc, je členem koncernu statutárního města Olomouc, kde statutární město Olomouc, IČO 002 99 308, se sídlem Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc, vystupuje jako řídící osoba.

Najdete nás také na:

YouTube Instagram Twitter

Copyright © 2024 Dopravní podnik města Olomouce, a.s.

Realizace © WINTERNET s.r.o.